logo

Kujawsko-PomorskiZwiązek Piłki Siatkowej

Wojciech Janas o przygotowaniach siatkarzy Delecty

Mieli miesiąc czasu, żeby przygotować się do większego wysiłku. Dlatego teraz muszą być gotowi na największe obciążenia.”

– Są osobne jednostki treningowe poświęcone zapobieganiu kontuzjom. W ubiegłym sezonie trzech graczy wypadło z powodu kontuzji, musieliśmy więc wyciągnąć wnioski – mówi Wojciech Janas, odpowiedzialny W Delekcie za przygotowania fizyczne.

Siatkarze Delecty mają już za sobą pierwsze szczegółowe badania. Co ich czeka w kolejnym etapie przygotowań do nowego sezonu?

Wojciech Janas:Dziś (we wtorek, 9 bm. – dop. red.) zmierzyliśmypojemność wdechową i wydechową płuc. Nasi zawodnicy mają do dyspozycji specjalne maszynki Power Breathe, co jest nowością na polskim rynku (używają ich wioślarze i kajakarze – dop. red.), podobne do aparatów dla astmatyków. Podczas przerw w wysiłku bierze się większe wdechy i wydechy i to poprawia, czyli zwiększa ogólną pojemność płuc. Po wyćwiczeniu wszystkich mięśni, ta pojemność powinna być zwiększona, co pozwala automatycznie szybciej zregenerować siły. W siatkówce mamy ciągłe zrywy, szybkie akcje, po których następuje zatrzymanie. W tym właśnie momencie organizm ma szybko dojść do siebie.

Jak bydgoscy gracze radzą sobie z intensywnością zajęć?

Mieli miesiąc czasu, żeby przygotować się do większego wysiłku. Dlatego teraz muszą być gotowi na największe obciążenia. W bieżącym okresie budujemy siłę mięśniową, a już na obozie w Cetniewie (wyjazd 27 sierpnia – dop. red.) zadbamy o wytrzymałość. Po powrocie ze zgrupowania aż do rozpoczęcia rozgrywek będziemy pracować nad dynamiką, żeby złapać świeżość i być w najlepszej formie na pierwsze spotkanie.

Czy zawodnicy muszą się sztywno trzymać przypisanej diety?

Tym zajmuje się specjalista będący w bezpośrednim ze mną kontakcie. Dysponuje on wszystkimi badaniami składu ciała i każdy siatkarz otrzyma około pięciu zestawów całodniowego wyżywienia, z których będzie mógł wybrać coś dla siebie, specjalnie pod jego parametry.

Nowy nabytek Delecty, Stephane Antiga, nie brał udziału w zajęciach w pierwszych tygodniach cyklu przygotowawczego. Czy będzie w stanie szybko nadrobić zaległości?

Zrobiliśmy testy i sprawdziliśmy szybko jego moc mięśniową. Zawodnik przygotowywał się do sezonu według własnego programu. Antiga jest graczem światowej klasy i wie, że nie może przyjechać do klubu bez odpowiedniego przygotowania. W jego wieku utrzymanie formy jest bardzo istotne.


Za stroną: http://aktualnosci.siatka.org/pokaz/2011-08-10-wojciech-janas-o-przygotowaniach-siatkarzy-delecty

Administrator

bool(false)
Chcesz dołączyć do grona naszych partnerów?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu!
cytatPozbawieni marzeń, bez wizji nie osiągają sukcesów.cytat
Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Siatkowej informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij