logo

Kujawsko-PomorskiZwiązek Piłki Siatkowej

W Jarocinie najlepszy Pałac Bydgoszcz

Siatkarki Pałacu Bydgoszcz zostały triumfatorkami VIII Turnieju o Puchar Burmistrza Jarocina. Już za dwa tygodnie ruszają rozgrywki ligowe.

Siatkarki Pałacu Bydgoszcz zostały triumfatorkami VIII Turnieju o Puchar Burmistrza Jarocina. Podopieczne trenera Rafała Gąsiora wygrały trzy spotkania, kolejno z zespołami z Piły, Łodzi i Dąbrowy Górniczej. Już za dwa tygodnie ruszają rozgrywki ligowe.

W pierwszym dniu turnieju można było zobaczyć trzy bardzo zacięte mecze, które skończyły się po pięciu setach, co pokazuje, że rozpoczynający się już niedługo sezon może być pełny emocji. Jedynie spotkanie Pałacu Bydgszcz z Organiką Budowlanymi Łódź.skończyło się po trzech setach. W drugim dniu, w niedzielę odbyły się tylko dwa mecze i można powiedzieć, ze w obu walki nie brakowało.

Najsłabszym zespołem turnieju okazała się łódzka Organika, która nie wygrała ani jednego spotkania. Bydgoszczanki natomiast imprezę zakończyłyz kompletem zwycięstw.
Najlepsze zawodniczki zostały takżę uhonorowane nagrodami indywidualnymi:

MVP: Magdalena Mazurek (Pałac Bydgoszcz),
Najlepsza środkowa: Julia Sheluchina (Pałac Bydgoszcz),
Najlepsza przyjmująca: Helene Rousseaux (Organika Budowlani Łódź),
Najlepsza rozgrywająca: Frauke Dirickx (Tauron Dąbrowa Górnicza),
Najlepsza atakująca: Izabela Żebrowska (Tauron Dąbrowa Górnicza),
Najlepsza libero: Katarzyna Wysocka (PTPS Piła).

4. Organika Budowlani Łódź

Zespół Pałacu wygrał drugi przedsezonowy turniej – tym razem triumfował w Jarocinie. Co pana bardziej satysfakcjonuje – wynik czy gra?

Rafał Gąsior: – Powiem szczerze, że wszystko mnie cieszy, zarówno gra, jak i uzyskany wynik. Warto zauważyć, że oprócz dyspozycji sportowej o rezultacie decyduje też szczęście. Mieliśmy go sporo w tie-breaku spotkania z MKS-em Dąbrowa Górnicza. Przegrywaliśmy już 0:6, aby wygrać go ostatecznie 17:15. Nie zmienia to faktu, że zespół pokazał charakter i dobrą grę. Na nią nastawiałem się przed imprezą, wynik zszedł na dalszy plan.

Komplet zwycięstw w Jarocinie daje wam jakąkolwiek przewagę mentalną nad rywalami na niespełna dwa tygodnie przed startem ligi?

Na pewno jest tak, że sparingi rządzą się swoimi prawami. Poszczególne drużyny przyjeżdżają w różnych zestawieniach, dają pograć rezerwowym, a także testują różne warianty taktyczne. Dlatego też rozgrywki przedsezonowe są specyficzne. Liga to zupełnie inny temat.

Zespół dwukrotnie przegrywał 1:2 i ostatecznie wygrywał w piątym secie. Młody zespół wytrzymuje presję wyniku?

Myślę, że trudno wypowiadać się po dwóch meczach, dodać trafne argumenty na potwierdzenie tej tezy. Liczy się to, że graliśmy do końca. W warstwie mentalnej trochę rzeczy wiem, ale wspólnie z zespołem uczę się codziennie czegoś nowego. Trudno w jednym-dwóch zdaniach opisać cały szereg czynników wolicjonalnych czy mentalnych składających się na końcowy wynik.

Więcej wniosków wyciąga pan na płaszczyźnie przygotowania fizycznego, nawet mimo właściwej turniejom towarzyskim rotacji w poszczególnych zespołach?

– Tutaj także jestem ostrożny w osądach. Wytrzymaliśmy turniej kondycyjnie, podobnie jak nasi rywale. Zbyt wiele w tym względzie pan się ode mnie nie dowie. Czasami bowiem o wyniku decydują dwie piłki. Wygraliśmy dwa tie-breaki, więc – patrząc z zewnątrz – można powiedzieć, że zespół jest przygotowany nieźle. Gdybyśmy jednak oba piąte sety przegrali i w ten sposób zakończyli turniej z zaledwie jedną wygraną, opinia byłaby diametralnie inna.