logo

Kujawsko-PomorskiZwiązek Piłki Siatkowej

Na sędziowskim szlaku – cz. 2. Dariusz Jasiński w Tokio!!!

Kujawsko-Pomorski Związek piłki Siatkowej miał swojego reprezentanta podczas ostatnich Igrzysk w Tokio. Dariusz Jasiński, nasz eksportowy sędzia międzynarodowy FIVB, ale także siatkówki osób niepełnosprawnych, uczestniczył w  Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio, które zakończyły się 05.09.2021.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją Darka z tej imprezy.

„Komisję sędziowską podczas tych zawodów stanowiło czterech sędziów kwalifikatorów, kierujących ze strony sędziowskiej całym turniejem oraz 18 sędziów prowadzących mecze. Byli to sędziowie ze wszystkich kontynentów. Pełniłem tam funkcję Referee Observer. Do moich głównych zadań należało właściwe przygotowanie sędziów do zawodów (wszyscy przybyli do Japonii trzy dni przed rozpoczęciem rywalizacji), obserwacja meczów i pracy sędziów a następnie ocena ich poziomu sędziowania. Przygotowywałem również nominacje na kolejne dni turniejowe, na prowadzenie spotkań sędziowskich i nadawanie kierunku sędziowania podczas kolejnych dni turniejowych. Codziennie obserwowałem i oceniałem dwa mecze.

Do moich obowiązków dochodziły także różnego rodzaju mitingi, tak ze wszystkimi sędziami, jak również w grupie sędziów kierujących zawodami czy też ze wszystkimi ITOs (International Technical Officials). Jestem członkiem Komisji Sędziowskiej World Para Volley (WPV) oraz jej łącznikiem z FIVB. Wynikały z tego dodatkowe obowiązki, które wypełniałem w Tokio. Komisja Sędziowska spotykała się na oddzielnych mitingach w ramach Komisji Sędziowskiej WPV, ale również z przedstawicielami i Przewodniczącymi Komisji Sędziowskich poszczególnych kontynentów: Panamerican, Europy, Azji i Oceanii oraz Afryki. Omawialiśmy tam bieżące oraz przyszłe problemy dotyczące aktywności sędziów międzynarodowych na tych kontynentach. W ramach swoich obowiązków systematycznie kontaktowałem się także z Przewodniczącym Komisji Przepisów Gry oraz Sędziowskiej FIVB Willym Paredesem.”

Zawody w Japonii, według Dariusza Jasińskiego, były zupełnie inne niż poprzednie w których uczestniczył w 2012 roku w Londynie. W Tokio rządził COVID i zagrożenie epidemiologiczne. Sale były zamknięte dla publiczności. Wszyscy cały czas, tak na zewnątrz jak i wewnątrz obiektów, musieli chodzić w maseczkach. Arbitrzy prowadzili mecze w maseczkach używając gwizdków elektronicznych. Nie było praktycznie kontaktów z zespołami, które natychmiast po zakończeniu swoich meczów opuszczały salę i udawały się do swoich pokoi we wiosce olimpijskiej. Sędziowie mieszkali w hotelu nieopodal hali i mieli możliwość przebywania jedynie w hotelu lub na obiekcie sportowym. Codziennie przeprowadzano testy na obecność Covid 19. Każdy sędzia musiał posiadać smartfon z wgranymi aplikacjami odczytującymi ewentualny kontakt z osobami zarażonymi wirusem. Całe szczęście nikt z ekipy sędziowskiej nie zachorował.

To były minusy imprezy. Było to jednak wielkie święto siatkówki. Wspaniale przygotowane obiekty i wysoki poziom zawodów stanowiły główny punkt pobytu w Tokio. TO BYŁY IGRZYSKA – święto sportowców i wszystkich uczestniczących w nich osób w tym i sędziów. Wspaniali, niesamowicie gościnni Japończycy starali się zapewnić wszystko co tylko możliwe, aby zawody przeprowadzono bezpiecznie i jak  najlepiej.  Cały czas na ich twarzach gościł uśmiech oraz niekończące się „thank you” lub „arigato”. Sędziowie uczestniczyli także w ceremonii zamknięcia Igrzysk. Piękna prezentacja światła i dźwięku pokazująca kulturę Japonii na zawsze pozostanie w pamięci naszego reprezentanta na tych zawodach.

Wspaniała była także oprawa poszczególnych meczów.  Atrakcyjne, kolorowe iluminacje, krótkie kibicowsko-organizacyjne filmiki oraz inne aktywności stanowiły niezapomnianą oprawę zawodów. Najważniejsi byli jednak ludzie i codzienne kontakty i rozmowy z nimi. Wszyscy sędziowie, działacze, wolontariusze tak międzynarodowi jak i miejscowi stanowili jedną wielką rodzinę, tak jakby znali się od lat. To były dla Dariusza Jasińskiego niezapomniane wrażenia.

Ze sportowego punktu widzenia, medale zdobyły reprezentację męskie: Iranu (z MVP zawodów mierzącym 248 cm Morteza Mehrzad), Komitetu Paraolimpijskiego Rosji oraz Bośni i Hercegowiny. W rywalizacji kobiet najlepsze były USA przed Chinami i Brazylią. Co ciekawe meczem kończącym turniej był mecz o złoty medal kobiet, których rywalizacja była dla organizatorów istotniejsza niż zawody męskie.

Były to drugie Igrzyska Paraolimpijskie Dariusza Jasińskiego i oby nie ostatnie. A my czekamy na kolejnego kujawsko-pomorskiego olimpijczyka lub paraolimpijczyka.

bool(false)
Chcesz dołączyć do grona naszych partnerów?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu!
Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Siatkowej informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij