logo

Kujawsko-PomorskiZwiązek Piłki Siatkowej

MP JUNIOREK: LEGIONOVIA GROMI W FINALE, GOSPODYNIE LUBIĄ BRĄZ

W wielkim finale, zapowiadanym na wyrównane widowisko, ciężar obrony mistrzowskiego tytułu udźwignęły legionowianki, a LTS pokazał swoją siłę, nie dając szans bydgoszczankom.

Siatkarki Atomu Trefla Malbork nie miały większych problemów z pokonaniem rewelacji turnieju finałowego, zespołu Szóstki Mielec. Nieco ponad godzinę trwał pojedynek o brązowy medal mistrzostw Polski juniorek, w którym gospodynie w bardzo przekonującym stylu przypieczętowały zajęcie najniższego stopnia podium. W wielkim finale, zapowiadanym na wyrównane widowisko, ciężar obrony mistrzowskiego tytułu udźwignęły legionowianki, a LTS pokazał swoją siłę, nie dając szans bydgoszczankom.

Ostatniego dnia turnieju w Malborku rozstrzygnęły się losy medali mistrzostw Polski juniorek. Jako pierwsze na parkiet wybiegły miejscowe siatkarki, które w starciu z Szóstką Mielec były stawiane w roli zdecydowanych faworytek i z niej wywiązały się wzorowo. Trener Szymon Żołędziewski praktycznie nie musiał dokonywać zmian, bo Monika Fedusio i Martyna Łukasik punktowały jak na zawołanie i niezwykle trudno było, dysponującym skromniejszymi warunkami fizycznymi, siatkarkom z Mielca przeciwstawić się rywalkom. Najwięcej piłek dostawała główna bombardierka Szóstki, Maria Raszek, ale i ona atakując z 32-procentową skutecznością, nie mogła odwrócić losów tego spotkania. O ile w dwóch pierwszych setach dysproporcja pomiędzy obiema drużynami nie była aż tak wyraźna, to w ostatnim secie „atomówki” grały właściwie same ze sobą. Gospodynie oddały przeciwniczkom aż 11 oczek, a mimo to wygrały całego seta 25:15. Mimo wszystko oba zespoły mogły opuszczać boisko zadowolone, bo dla siatkarki Romana Murdzy zajmując czwarte miejsce w finałach mistrzostw Polski, przebiły swoje najśmielsze oczekiwania.

MVP: Agata Michalewicz

Mecz o 3. miejsce:

Atom Trefl Malbork – UKS SMS Szóstka Mielec 3:0
(25:17, 25:21, 25:15)

Składy zespołów:
Atom Trefl Malbork: Balewicz, Fedusio, Sikora, Łukasik, Dąbrowska D., Michalewicz, Żurawska (libero) oraz Droździak, Matejko, Krupa, Rafalska i Lijewska
UKS Szóstka Mielec: Gorzkiewicz, Daniluk, Krycka, Raszek, Fryc, Babś, Kardyś (libero) oraz Petrykowska, Żelazko, Węgrzyn i Pykosz

Festiwalem udanych obron już w pierwszej akcji meczu o złoty medal popisały się siatkarki obu ekip. Trzykrotnie podbity został atak Natalii Murek, ale całą wymianę zakończyła Zuzanna Górecka. Do remisu doprowadziła Natalia Sidor (2:2), ale później ani kapitan Pałacu, ani też Monika Jagła nie potrafiły zdobyć punktu (2:4). Bydgoszczanki miały kłopoty z ustabilizowaniem swojej zagrywki, za to w bloku Kinga Różyńska i Julia Nowicka nadrabiały niedokładności koleżanek blokiem. Celem zagrywek zespołu z Bydgoszczy była Aleksandra Rasińska, ta taktyka pozwoliła podopiecznym Rafała Gąsiora ponownie doprowadzić do remisu (8:8). Wygrany pojedynek jeden na jeden Świder i as serwisowy Nowickiej podrażniły legionowianki, zatrzymana została Murek i po trzech przegranych akcjach o czas poprosił Rafał Gąsior (12:11). Kiedy duet Rasińska-Niderla zamknął Sidor kierunek po skosie, siatkarki spod Warszawy miały już trzy oczka zaliczki (16:13). Znakomite zagrywki Aleksandry Omelaniuk, kapitalne obrony Adriany Adamek i imponujące ataki Aleksandry Rasińskiej zupełnie zdezorganizowały poczynania rywalek (22:14). W ostatniej akcji seta Rasińska ustrzeliła zagrywką Karolinę Świderską (25:15).

Nie najlepiej bydgoszczanki wprowadziły się także w drugą partię, nękana przez Grabkę zagrywką była libero, Julia Reszelewska, jej słabszą postawę wykorzystały obrończynie tytułu (4:1). Choć Natalia Murek miała do tej pory problemy ze skutecznością ataku, to w polu zagrywki prezentowała się znakomicie i cała seria punktów powędrowała na konto zespołu z Bydgoszczy (4:6). Na boisku pojawiła się Aleksandra Gryka, ale akcje Legionovii nie miały tempa, po bloku na środkowej legionowianek było 9:14. To właśnie jednak ta zawodniczka odkupiła swoje winy konsekwencją w polu zagrywki, znów presji nie wytrzymała Reszelewska i sprawa wyniku w tym secie pozostawała otwarta 13:14. Upór i determinacja siatkarek z Mazowsza opłaciły się, po wybloku i zbiciu Rasińskiej LTS wyszedł na prowadzenie (19:18). W bardzo trudnej sytuacji na boisku zameldowały się Małgorzata Andersohn i Karolina Świderska, ale będące na fali „lalki” dopięły swego, Górecka przypieczętowała zwycięstwo swojego zespołu w tym secie (25:21).

Kiedy dwie udane akcje Pałacu otworzyły trzecią odsłonę meczu, nikt chyba nie spodziewał się, że za chwilę zespół prowadzony przez Rafała Gąsiora zupełnie nie będzie istniał na boisku. Dziewięć zagrywek z rzędu wykonała Górecka, a bydgoszczanki zupełnie straciły pewność siebie. Dopiero gdy na boisku pojawiła się Karolina Portalska, zmieniając Reszelewską na pozycji libero, siatkarkom Pałacu udało się zrobić przejście. Niestety dla jej zespołu problemy z przyjęciem miała wprowadzona Chmarzyńska, a wynik zdecydowanie ciążył na psychice zespołu z Bydgoszczy (13:4). Legionowianki grały swobodnie, nie zwalniały ręki i tylko katastrofa mogłaby pozbawić je złotego medalu (8:18). Deklasacja – tak opisać można ostatnie minuty tego meczu (25:14). Legionowianki po raz trzeci z rzędu stanęły na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski juniorek.

MVP: Alicja Grabka