logo

Kujawsko-PomorskiZwiązek Piłki Siatkowej

Eliminacje ME U-20 – relacja z meczu Ukraina vs Hiszpania

W ostatnim dniu toruńskiego turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy U-20 2022 Ukraina niespodziewanie ograła Hiszpanię 3:1. Zapraszamy do zapoznania się z relacją autorstwa Bartosza Matlęgi z Kujawsko-Pomorskiego Zespołu Prasowego.

Ukraina vs Hiszpania 3:1 (17:25, 25:18, 25:23, 25:22)

Autor tekstu: Bartosz Matlęga (Kujawsko-Pomorski Zespół Prasowy)
Zdjęcia: Wiktoria Woźniak

Przed ostatnią kolejką eliminacji do Mistrzostw Europy U-20 2022 w grupie B pewne było jedno – po dwóch wcześniejszych porażkach Ukraina straciła już matematyczne szanse na awans do turnieju głównego. Plasujący się na drugim miejscu w tabeli Hiszpanie wciąż liczyli się w walce o bezpośredni awans, jednak musieli oni przede wszystkim pokonać 9 kwietnia reprezentację Ukrainy.

Spotkanie w Arenie Toruń rozpoczęło się po myśli Hiszpanów. Ukraińcy popełniali sporo błędów w ataku, dzięki czemu podopieczni Ricardo Maldonado szybko osiągnęli bezpieczną przewagę (17:12). Hiszpanie byli bardzo zdeterminowani – nawet przy prowadzeniu kilkoma punktami wykazywali się wyjątkową ofiarnością, czego przykładem była długa wymiana przy wyniku 22:16, sfinalizowana punktowym blokiem z ich strony. Pierwszy set zakończył się zwycięstwem Hiszpanów 25:17.

Wydawało się, że Hiszpanie pójdą w drugiej partii za ciosem, lecz Ukraińcy pokazali w niej, że tego dnia łatwo nie oddadzą wygranej rywalowi. Na jednego z liderów ukraińskiej ofensywy wyrósł Kristian Prysakar, którego as serwisowy pozwolił gospodarzom tego meczu powiększyć przewagę do pięciu punktów (10:5). Trener Ricardo Maldonado starał się odmienić losy seta, korzystając z usług rezerwowych. Na boisku pojawili się Pau Delos, Florentino Ruda i Roi Losada. Zmiany te nie przyniosły jednak efektu – Ukraińcy świetnie radzili sobie w grze środkiem oraz na skrzydłach, wygrywając partię 25:18.

Pomni doświadczeń z poprzedniego seta Hiszpanie dobrze otworzyli trzecią partię, prowadząc 2-3 punktami. W środkowej fazie tej odsłony spotkania nastąpiło nagłe załamanie ich w grze. Skrzętnie skorzystali z tego Ukraińcy, którzy najpierw doprowadzili do remisu (14:14), a potem odskoczyli Hiszpanom na kilka „oczek” (23:19). Zastanawiająca przy tym była taktyka podopiecznych Ricardo Maldonado – skupili się oni na blokowaniu ataków Nazara Hetmana i Kristiana Prysakara, zupełnie odpuszczając Nikitę Zolotukhina. Mierzący 212 cm przyjmujący rozgrywał tego dnia bardzo dobre zawody, walnie przyczyniając się do zwycięstwa Ukrainy w trzecim secie 25:23.

Będący na fali Ukraińcy rozpoczęli czwartą partię od nieznacznej przewagi (7:5). W utrzymaniu korzystnego wyniku pomagała im postawa środkowych – Mykola Kuts i Danylo Hrytsenko zanotowali kilka punktowych akcji. To właśnie efektowny blok tego drugiego zawodnika sprawił, że w decydującej fazie seta Ukraina prowadziła dwoma punktami (22:20). Ostatecznie Ukraińcy – przy aplauzie licznie zgromadzonych rodaków – wygrali partię 25:22, a całe starcie 3:1. Dzięki temu nieco niespodziewanemu zwycięstwu zakończyli oni eliminacje z dorobkiem trzech punktów. Hiszpanie natomiast pozostali na drugiej pozycji w tabeli, która gwarantuje im udział w barażach o awans do tegorocznych Mistrzostw Europy U-20 we Włoszech.

Wyjściowy skład reprezentacji Ukrainy: Nazar Hetman, Ilia Chaban, Maksym Donets, Nikita Zolotukhin, Kristian Prysakar, Danylo Hrytsenko, Kyrylo Trokhin (libero). Trener: Andriy Levchenko.

Wyjściowy skład reprezentacji Hiszpanii: Carlos Nieves, Alejandro Ribas, Jaime Arjones, Guillermo Salmerón, Luke Belda de Vial, Xavier Fresquet, Alan Davila (libero). Trener: Ricardo Maldonado.