Eliminacje ME U-20 – relacja z meczu Turcja vs Polska

Zapraszamy do zapoznania się z ostatnią relacją z eliminacji ME U-20 autorstwa Kacpra Chojnowskiego..

Turcja vs Polska 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)

Autor tekstu: Kacper Chojnowski (Kujawsko-Pomorski Zespół Prasowy)

Zdjęcia: Wiktoria Woźniak

9 kwietnia w ostatnim meczu toruńskiego turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy U-20 2022 Polska – jako lider grupy B – podejmowała trzecią w tabeli Turcję. Stosunkowo niemrawy początek reprezentacji Polski sprawił, że pierwsza partia była naprawdę wyrównana. Gospodarzom turnieju udało się odskoczyć na dwa punkty dopiero przy wyniku 14:12, w dużej mierze dzięki dobrej skuteczności Kacpra Ratajewskiego w ataku. Turcy jednak błyskawicznie wyrównali stan rywalizacji. Niezła gra w bloku Polaków przyniosła im później nieznaczną przewagę (18:15), którą ponownie reprezentacja Turcji natychmiast zneutralizowała (18:18). Po błędzie w ataku jednego z Turków – przy wyniku 22:20 dla Polski – trener Ali Kazım Hidayetoğlu wziął czas. W pełnej emocji końcówce przerwą interweniował także trener Michał Bąkiewicz. Grę nerwów w pierwszym secie wygrali ostatecznie Polacy (25:22), wykorzystując dobrą grę w bloku i błędy rywali.

Wyrównana walka z pierwszej partii była widoczna również w drugiej odsłonie starcia. Obie drużyny miały swoich liderów w ataku – Turcy zdobywali punkty głównie za sprawą Doğana Karakoça, a Polacy – dzięki Jakubowi Olszewskiemu. Korzystając z dobrze funkcjonującego bloku i błędów przeciwników, Turcy wyszli na prowadzenie 15:12. Biało-Czerwoni szybko jednak przełamali słabszy okres gry, osiągając chwilę później minimalną przewagę (17:16). Dobre wejście z ławki zanotował w międzyczasie przyjmujący reprezentacji Turcji – Selman Ateş. Ponownie oglądaliśmy niesłychanie emocjonującą końcówkę, którą znów zwyciężyli Polacy, tym razem 25:23. Drugi wygrany w tym meczu set dawał już Polakom bezpośredni awans na wrześniowe Mistrzostwa Europy U-20 we Włoszech.

W trzecią partię lepiej weszła kadra turecka, która wciąż miała szansę na wyprzedzenie Hiszpanów w tabeli i tym samym na występ w barażach o awans do mistrzostw. Dzięki serwisom Doğana Karakoça Turkom udało się wyjść na prowadzenie 4:2, lecz niezła organizacja kontry pomogła Biało-Czerwonym wyrównać rezultat (5:5). Z czasem Polacy – za sprawą świetnej gry blok-obrona – osiągnęli trzypunktową przewagę (11:8). Po wizycie Kacpra Ratajewskiego na zagrywce to prowadzenie chwilę później jeszcze się powiększyło (14:10). Dobra postawa w przyjęciu przez cały mecz u Jakuba Hawryluka umożliwiała rozgrywającemu – Kajetanowi Kubickiemu – regularną grę środkiem. Przy stanie 21:17 dla Polski turecki trener wykorzystał drugą przerwę na żądanie i wszystko wskazywało na to, że Biało-Czerwoni zakończą spotkanie w trzech setach. Mateusz Kufka dołożył jeszcze w końcówce asa serwisowego, a cała partia zakończyła się wynikiem 25:21.

Zwycięstwo 3:0 z Turcją dało Polakom pierwsze miejsce w toruńskim turnieju kwalifikacyjnym i zarazem bezpośredni awans do Mistrzostw Europy U-20, które odbędą się w dniach 17-25 września 2022 we Vasto i Montesilvano we Włoszech. Z drugiego miejsca z grupy B do baraży awansowała natomiast drużyna z Hiszpanii.

Wyjściowy skład reprezentacji Polski: Jakub Majchrzak, Kamil Szymendera, Jakub Olszewski, Kajetan Kubicki, Mateusz Kufka, Kacper Ratajewski, Jakub Hawryluk (libero). Trener: Michał Bąkiewicz.

Wyjściowy skład reprezentacji Turcji: Özgür Karababa, Hilmi Şahin, Savaş Kaplan, Doğan Karakoç, Aykut Gedik, Gökçen Yüksel, Muhammed Aray (libero). Trener: Ali Kazım Hidayetoğlu.