logo

Kujawsko-PomorskiZwiązek Piłki Siatkowej

31 LAT Z GWIZDKIEM NA SŁUPKU

DARIUSZ JASIŃSKI najbardziej utytułowany sędzia piłki siatkowej w województwie Kujawsko–Pomorskim uhonorowany został m.in:

– ZŁOTYM MEDALEM ZA WKŁAD DO ŚWIATOWEJ SIATKÓWKI. Medal w imieniu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) wręczył Prezes PZPS Paweł Papke podczas Memoriału Huberta Wagnera w 2015 roku;

– MEDALEM PREZYDENTA MIASTA BYDGOSZCZY ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA MIASTA BYDGOSZCZY. Wyróżnienie wręczył mu Prezydent Rafał Bruski podczas ostatniego meczu arbitra w Bydgoszczy 21.10.2015 (Łuczniczka Bydgoszcz – Skra Bełchatów);

– MEDALEM ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA ROZWOJU PIŁKI SIATKOWEJ W POLSCE. Najwyższe wyróżnienie polskiej siatkówki otrzymał w 2008 roku.

Dariuszowi Jasińskiemu siatkówkę, a potem sędziowanie przekazali jakby w genach rodzice Halina i Tadeusz, którzy również grali w siatkówkę w bydgoskich zespołach. Dariusz Jasiński rozpoczął treningi w bydgoskiej Astorii (trener Jan Remplewicz). Później po przerwie grał w AZS Toruń (trener Henryk Jurkiewicz), a zakończył karierę zawodniczą w Chemiku Bydgoszcz w 1983 roku (trener Ryszard Kulawiak).Następnie zdał egzamin eksternistyczny na sędziego. Sędziował najpierw w województwie, potem na szczeblu centralnym. Po zaliczeniu egzaminów na sędziego międzynarodowego w 1994 roku przez kolejne 20 lat prowadził zawody na arenie międzynarodowej, w tym Ligę Światową, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Uniwersjadę czy europejskie puchary łącznie z Ligą Mistrzów.

W 1999 roku ukończył kurs na sędziego międzynarodowego siatkówki niepełnosprawnych, dochodząc w tej odmianie siatkówki do prowadzenia turnieju Paraolimpiady w Londynie w 2012 roku (między innymi jako sędzia I mecz o brązowy medal mężczyzn Niemcy-Rosja).

W latach 90-tych współuczestniczył w tworzeniu siatkówki plażowej w Polsce. Oprócz sędziowania działał również jako Wiceprzewodniczący Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Bydgoszczy oraz Przewodniczący Wydziału Sędziowskiego OZPS (potem KPZPS), a wreszcie przez 8 lat jako członek Prezydium Wydziału Sędziowskiego PZPS jako Przewodniczący Komisji Organizacyjnej.

Był ekspertem magazynu „Polska Siatkówka” i dziennikarzem magazynu „SIATKÓWKA”. Opracowywał i wydawał VADEMECUM SĘDZIEGO PZPS oraz tłumaczył CASEBOOK FIVB na język polski. Przez sześć lat był dyrektorem międzynarodowego Memoriału Huberta Wagnera, w tym podczas tych zawodów w Bydgoszczy.

Wymyślił, a następnie wyprodukował sygnalizatory optyczno – dźwiękowe do piłki siatkowej, które jako pierwszy polski sprzęt sportowy używano podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Po zakończeniu kariery sędziowskiej jest sędzią głównym kwalifikatorem w Polsce oraz jednym z 8 kwalifikatorów siatkówki niepełnosprawnych w świecie (ostatnio kwalifikował sędziów podczas Mistrzostw Europy w Niemczech). W marcu 2016 będzie pełnił obowiązki obserwatora sędziowskiego z ramienia federacji światowej World Paravolley podczas Intercontinantal Cup w Chinach.

Podczas całej kariery przesędziował 1467 meczów w tym 326 międzynarodowych w ponad 50 krajach całego świata.

Sędziowskimi wzorami do naśladowania byli dla niego mama Halina Jasińska, Edward Fischer oraz Andrzej Wiśniewski, a na arenie międzynarodowej Węgier Bela Hobor.

Jak często podkreślał dużą rolę w jego karierze sędziowskiej odegrali również bydgoscy trenerzy Henryk Borowski, Waldemar Sagan, Czesław Tobolski oraz żona Hanna, która wspierała go przez cały okres kariery zawodniczej i sędziowskiej.

W dalszym ciągu wspiera ukochaną dyscyplinę sportu sędziując w województwie mecze pokazowe, charytatywne, promocyjne oraz udzielając rad i wskazówek młodszym sędziom.

Gratulujemy i dziękujemy Dariuszowi Jasińskiemu oraz liczymy na dalszą współpracę, nie tylko na arenie sędziowskiej, ale również organizacyjnej tak w województwie, Polsce ale i na świecie.

Alicja Malinowska

bool(false)
Chcesz dołączyć do grona naszych partnerów?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu!
Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Siatkowej informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij