logo

Kujawsko-PomorskiZwiązek Piłki Siatkowej

30 lat Sokoła w 50 leciu siatkówki mogileńskiej

Pod czujnym okiem Agnieszki Laskowskiej prezes Klubu odbyły się obchody 30 – lecia istnienia MKS Sokół Mogilno i 50 lecie sekcji piłki siatkowej w Mogilnie.

Przed rozpoczęciem uroczystości panowała już podniosła atmosfera wywołana przez przybyłych gości. Jubileusz stał się okazją do spotkania siatkarskich pokoleń Mogilna oraz licznych sprzymierzeńców z regionu oraz kraju. Szczególną estymę okazano Andrzejowi Korpetowi i Leszkowi Adamskiemu.

Przejęta wielkością uroczystości prezes Agnieszka Laskowska w serdecznych słowach powitała bardzo licznie przybyłych gości. Wśród nich władze Mogilna i powiatu mogileńskiego: Leszek Duszyński burmistrz, Paweł Molenda przewodniczący Rady Miasta, Bartosz Nowacki starosta mogileński, Robert Musidłowski przewodniczący Rady Powiatu.

Burmistrz Leszek Duszyński był prezesem Sokoła. Jego wystąpienie wyrażało dumę z siły Sokoła i utwierdzało w przekonaniu o silnym związku ze swoją małą ojczyzną. Było budujące dla przyszłości siatkówki. Optymistycznie przyjęto wypowiedziane słowa „Sokół zawsze będzie w moim sercu”.

Wzruszenie było widać na twarzach zawodniczek sprzed lat, gdy burmistrz w swojej wypowiedzi nawiązywał do lat minionych. Podkreślił społeczną rolę klubu w lokalnym środowisku. Podziękował tym, którzy powołali klub i dbali o jego rozwój. Zwracając się do prezes Agnieszki Laskowskiej wyraził jej uznanie za aktywność i prężność działania oraz złożył gratulacje za przygotowanie i zrealizowanie obchodów jubileuszowych.

Bartosz Nowacki starosta mogileński przekazał wyrazy uznania za pracę i zaangażowanie na rzecz propagowania sportu oraz dziękował za promocję Powiatu Mogileńskiego. Społeczności Sokoła życzył zadowolenia z osiąganych sukcesów, realizacji wszystkich planów i zamierzeń, wytrwałości w osiąganiu stawianych sobie celów.

Nie ma Dzisiaj bez Wczoraj. Jutra bez Dzisiaj.

Tym stwierdzeniem Ryszard Ciężki prezes Kujawsko – Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej nawiązał do roku 1969, gdy Tadeusz Witek pasjonat siatkówki doprowadza do powołania sekcji piłki siatkowej w Pogoni oraz do roku 1989, gdy inicjuje powstanie dzisiejszego jubilata – MKS Sokół Mogilno.

Prezes wymieniając sukcesy wskazał na dorobek szkoleniowy i przypomniał wychowanki: Natalię Chełminiak, Jolantę Kamińską, Weronikę Fojucik. Nawiązał do Ogólnopolskich Noworocznych Turniejów Piłki Siatkowej rozgrywanych w lutym. Po śmierci Tadeusza Witka były Memoriałem jego imienia. Weszły one do historii siatkówki. Z rocznym wyprzedzeniem kluby zapewniały sobie udział w Turnieju o niepowtarzalnej atmosferze. Liczba zespołów powodowała gry od poranka do głębokiej nocy. Turniej obok celów sportowych realizował potrzebę integracyjną polskiej siatkarskiej rodziny.

Prezes Ryszard Ciężki przypomniał, że w momentach trudnych organizacyjnie zawsze znalazły się osoby, którym nieobojętne były losy funkcjonowania klubu. Zażegnały widmo upadku, nie pozwoliły zniknąć siatkówce w Mogilnie. Podziękował Leszkowi Adamskiemu, burmistrzowi Leszkowi Duszyńskiemu, Sławie Długokęckiej, Agnieszce Laskowskiej. Do wymienionych dołączył nie żyjących Tadeusza Witka, Macieja Adamskiego, i Hansa Dienstmanna.

Prezes wyraził uznanie za upór i wytrwałość w rozwoju mogileńskiej siatkówki. Zauważył, że wsparciem klubowych działań mogliby być sponsorzy, dla których społeczna odpowiedzialność biznesu jest znaczącą wartością.

Ponieważ prezes jest jednocześnie prezesem Kujawsko-Pomorskiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej, to zwyczajowo życzenia są związane z morzem. Sukcesy 30-lecia mogą być busolą prowadzącą społeczność siatkówki mogileńskiej przez bujne fale oceanu życia. Życzył stabilizacji, pomnażania sukcesów i satysfakcji z uzyskiwanych wyników sportowych.

Składam niezmierzone jak dal i głębiny mórz oraz mocne niczym porywisty wiatr sztormowy, życzenia pomyślności w prowadzeniu następnych owocnych lat – zakończył wystąpienie prezes Ryszard Ciężki.

Wyraźny nastrój zadumy wprowadziła prezes Agnieszka Laskowska, gdy od zaprezentowania wydarzeń z historii klubu rozpoczęła swoją wypowiedź.

Przypomniała, że inicjatorem powstania sekcji piłki siatkowej w Pogoni Mogilno był Tadeusz Witek – późniejszy trener. Siatkarki rozpoczęły grę w 1969r. Pierwszy sukces odniosły już w 1970 r. awansując do klasy A grając w składzie: Elżbieta Krych (kapitan), Grażyna Thiede, Barbara Pokorska, Halina Kośmicka, Mirosława Królak, Barbara Wiechecka, Krystyna Cieślewicz i Grażyna Matuszewska. Zespół 7 razy brał udział w turniejach o awans do II ligi. Wychowankami Pogoni są zawodniczki, które później występowały w rozgrywkach I ligi. Natalia Chełminiak w Budowlanych Toruń. Jolanta Kamińska w Pałacu Bydgoszcz zdobyła tytuł Mistrza Polski w 1993r. Obecnie Weronika Fojucik jest zawodniczką I ligi w zespole Joker Świecie, a wcześniej w Pałacu Bydgoszcz występowała w Lidze Siatkówki Kobiet LSK.

Po 20 latach 13 października 1989 r. Pogoń Mogilno rozwiązała sekcję piłki siatkowej kobiet. Były prezes Pogoni Mogilno Tadeusz Witek (w latach 1984-1987) z Marianem Skrzypczakiem, Janem Leszkiem Adamskim i Hansem Dienstmannem postanowił założyć nowy klub, który specjalizowałby się tylko w żeńskiej siatkówce. Zebranie założycielskie Ludowego Klubu Sportowego Siatkarek Sokół Mogilno odbyło się 22 grudnia 1989 roku. Na zebraniu obecni byli: Wanda Adamska, Jan Leszek Adamski, Henryk Bembenek, Henryk Sadecki, Ludwik Ciachera, Wojciech Bojanowski, Franciszek Stypczyński, Zygmunt Wojciechowski, Leon Dworek, Tadeusz Witek, Dorota Stankowska, Marian Skrzypczak, Stanisław Fabiszewski, Stanisław Chudziński, Hans Dienstmann i Tomasz Lasecki.

Sokół rozpoczynał pracę od podstaw. Eugenia Rydwelska prowadziła klasy IV. Maciej Adamski klasy V i VI w SP nr 1 i 2, Dorota Stankiewicz (obecnie Łuczyszyn) w SP nr 3. Zespół juniorek młodszych prowadziły Sława Długokęcka i Dorota Stankiewicz. Ważną postacią jest trener Andrzej Korpet, który opracował program rozwoju siatkówki do 2000 r. Realizację programu nadzorował jako trener koordynator. Jesienią 1992 r. Sokół Mogilno zgłosił pierwszy raz w historii klubu drużynę juniorek młodszych do rozgrywek mistrzowskich w makroregionie pomorskim. Seniorki zdobyły złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich Sportowców Wiejskich Barcelona k. Sępólna Krajeńskiego. Zespół seniorek grał w składzie: Jolanta Żychska, Grażyna Dworek, Bernadeta Blige, Dorota Stankiewicz, Sława Długokęcka, Grażyna Owczarzak, Magdalena Sroczyńska, Jolanta Stankiewicz. Trenerem był Maciej Adamski.

Prezes podziękowała wszystkim, za wsparcie, pomoc, oddane serce i pracę dzięki której można świętować jubileusz.


Bardzo osobiste, spokojne, emocjonalne w swojej wymowie było wyznanie Sławy Długokęckiej. Od dziecka związana z mogileńską siatkówką stanęła na jego czele jako prezes ratując Sokoła wraz z Dorotą Stankiewicz przed samorozwiązaniem.

Uroczystości zakończyły się wręczeniem wyróżnień i podziękowań.

Medal Kujawsko – Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej za zasługi dla Kujawsko – Pomorskiej Siatkówki otrzymali:

MKS Sokół Mogilno

Leszek Duszyński

Sława Długokęcka

Dorota Łuczyszyn

Medal okolicznościowy 90 – lecie Polskiego Związku Piłki Siatkowej za zasługi dla rozwoju siatkówki w Polsce

Agnieszka Michlic sędzia międzynarodowy, była zawodniczka Sokoła

Okolicznościowy grawerton podziękowanie za wsparcie i pomoc, które przyczyniły się do rozwoju Klubu MKS Sokół Mogilno odebrali:

Leszek Adamski

Ryszard Ciężki

Leszek Duszyński

Andrzej Korpet

Gratulacje i życzenia prezes Klubu Agnieszka Laskowska odebrała od:

Roberta Musidłowskiego przewodniczącego Rady Powiatu

Bartosza Nowackiego starosty Mogileńskiego

Zbigniewa Grzechowskiego Dyrektora Zespołu Szkół w Mogilnie

Marka Nowaka Prezesa Klubu Pływackiego Orka w Mogilnie

Sławomira Woźniaka Prezesa KS Pogoń Mogilno,

byłych zawodniczek MKS Sokół Mogilno,

Ostatnim punktem uroczystości był olbrzymi tort okolicznościowy, wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia, śpiewy przeplatane wspomnieniami…

administrator

bool(false)
Chcesz dołączyć do grona naszych partnerów?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu!
cytatPozbawieni marzeń, bez wizji nie osiągają sukcesów.cytat
Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Siatkowej informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij